چاقی دوران کودکی: اپیدمی مدرنی که می توان از آن پیشگیری کرد

چاقی دوران کودکی: اپیدمی مدرنی که می توان از آن پیشگیری کرد

تا چند سال پیش، چاقی کودکان مشکل بهداشت عمومی در ایران و یونان اکثر جاهای دنیا به طور کلی نبود. در دهه گذشته، چندین سازمان نرخ چاقی در کودکان یونانی را ثبت کرده اند. انجمن پزشکی یونان برای چاقی، دپارتمان علوم تغذیه و رژیم غذایی دانشگاه هاروکوپیو و انستیتوی تغذیه یونان به نتایج نگران کننده یکسانی نتیجه می گیرند: از هر 4 کودک 1 نفر اضافه وزن دارد.

هنگام ارزیابی این نتایج همراه با اثرات افزایش وزن بر سلامتی در بزرگسالی، به وضوح میزان مشکل را می بینیم. مطالعات نشان می دهد که یک نوجوان چاق در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع دوم، انواع مختلف سرطان و غیره است. در واقع، انحراف از مقادیر طبیعی آزمایشگاهی اغلب از دوران کودکی شروع می شود. به نظر می رسد 7 درصد از کودکان سطح کلسترول خون بالایی دارند.

البته مشکل به دلیل محرک هایی است که کودک دریافت می کند و با رژیم غذایی خود ارتباط دارد. در ابتدا، مدل والدین. معمولاً والدینی که دارای اضافه وزن هستند، یک کودک دارای اضافه وزن را ایجاد می کنند. سپس، صنایع غذایی وارد می‌شوند، با تولید مداوم مواد غذایی که به ذائقه کودک خوشایند است، اما برای سلامتی او مضر، تبلیغات تلویزیونی و غیره.

پرداختن به مشکل باید با تشخیص آن آغاز شود. بسیاری از والدین این واقعیت را که فرزندشان اضافه وزن دارد را تشخیص نمی دهند. ارزیابی باید با کمک نمودارهای BMI انجام شود.

اطلاعات بیشتر و همچنین نمودارها را می توانید در وب سایت زیر بیابید.

http://www.cdc.gov/healthyweight/assessing/bmi/childrens_bmi/about_childrens_bmi.html

در مرحله بعدی، اساساً مشارکت والدین ضروری است. این مرحله ای است که والدین باید آستین ها را بالا بزنند. بنابراین، احتمال موفقیت فرزند بیشتر است، در حالی که والدین نیز از مزایای یک رژیم غذایی خوب و سالم برخوردار خواهند شد. در بیشتر موارد، یک یا هر دوی والدین اضافه وزن دارند! بنابراین باید روی موارد زیر تمرکز کنید:

تا حد امکان سعی کنید همراه با فرزندانتان غذا بخورید. بنابراین، فرزندان شما شاهد خوردن انواع غذاهای سالم مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و غیره خواهند بود.
به فرزندان خود بیاموزید که احساس گرسنگی را تشخیص دهند و فقط در آن ساعات خاص غذا بخورند. الگوی خوبی بگذارید. هنگام تماشای تلویزیون غذا نخورید؛ در طول روز غذا مصرف نکنید چون “خوردنی وجود دارد”.
لازم نسیت که آنقدر بخورید تا احساس کنید در حال “ترکیدن” هستید. تا قبل از احساس سیری دست از غذا بکشید. از فرزندانتان بخواهید همین کار را انجام دهند و مجبورشان نکنید بشقاب هایشان را خالی کنند (کم کم غذا در بشقاب بریزید)
سعی کنید میوه ها، سبزیجات و کراکرهای غلات کامل را در مکان های مشخص روی میز، در یخچال یا کمد قرار دهید. بنابراین، کودک شما خودش آنها را انتخاب و مصرف می کند.
مطمئن شوید که همه صبحانه بخورند. سعی کنید گزینه های سریعی مانند غلات سبوس دار، ماست، میوه های پوست کنده، شیر نیمه چرب و 100% آبمیوه تازه در دسترس داشته باشید.
زمانی که زمان مناسب است، به فرزندان خود اجازه دهید تا غذاهای مورد علاقه خود را مصرف کنند. در عین حال، برای تهیه لیستی از میان وعده های سالمی که می توانید در خانه داشته باشید، با آنها همکاری کنید. لیست را در یخچال یا هر جایی که فرزندانتان می توانند ببینند، قرار دهید.

برای کودکان، خوردن غذاهای شیرین بخشی از رژیم غذایی آنهاست. این افراط و تفریط است که اگر کنار گذاشته شود می تواند باعث هوس شدیدتر شود. با این حال، به یاد داشته باشید که آنها خوراکی های شیرین هستند. آنها را کمتر و در مقادیر معقول ارائه دهید.

خودتان الگوی خوبی بگذارید. گاهی اوقات، درمان ضروری است، اما زیاده روی نکنید. پیشنهادات زیر به شما در انتخاب مقادیر مناسب برای کودکان کمک می کند.

بسته های کوچک – قسمت هایی از چیپس و بیسکویت بخرید. اگر نتوانستید چیزی را پیدا کنید، آنها را خودتان در قسمت های کوچک دیگر در کیسه ها به اشتراک بگذارید.
وقتی در رستوران یا کافه غذا می خورید، سیب زمینی سرخ کرده، سوسیس یا دسر را در میان خانواده به اشتراک بگذارید.
نوشابه را در لیوان های کوچک مخصوص کودکان سرو کنید.
بستنی و ویفر را به شکل میله های کوچک بخرید.
به فرزندانتان اجازه دهید در حالی که شما گهگاه در حال خوردن غذاهای کوچک هستید، شما را تماشا کنند.

فعالیت بدنی را به عنوان وزنه تعادلی در برابر غذاها و افراط به خوردن به برنامه روزانه خود وارد کنید. ورزش منظم می تواند به تشکیل بافت عضلانی و افزایش سرعت متابولیسم کمک کند. به این ترتیب کنترل وزن آسان تر می شود. علاوه بر این، ورزش منظم می تواند سلامتی بهتر، اجتماعی شدن و رشد طبیعی را فراهم کند. در واقع، وقتی ورزش در خانواده انجام می‌شود، می‌تواند لحظات خوشایندی را بدون تنش و نگرانی ارائه دهد، چیزی که هم برای والدین و هم برای کودک ضروری است.

در نهایت هدف شما باید جلب علاقه کودک به این موضوع باشد. اغلب لازم نیست تلاش چندانی برای اینکار انجام دهید زیرا کودک قبل از اینکه ما مشکل را تشخیص دهیم در مورد آن فکر کرده است. در هر صورت، شما باید تاکید داشته باشید، اما بدون اینکه کودک را وحشت زده کنید. به فرزند خود اطلاع دهید و به او نشان دهید که می توانید با هم برای بهتر شدن تلاش کنید!

برای جمع بندی، مراحلی که باید طی کنید به شرح زیر است:

با خودکنترلی شروع کنید. در ابتدا، مطمئن شوید که شخصاً قدم هایی را به سمت یک سبک زندگی سالم تر برداشته اید. فرزندانتان مدام شما را زیر نظر دارند. اگر شما نمونه بارز آن باشید، جلب توجه فرزندتان به موضوع آسانتر است.

این بحث را بزرگ کنید. با بچه ها تنها بمانید. تلویزیون را خاموش کنید. تلفن را جواب ندهید. به این ترتیب اهمیت موضوعی که به آن اشاره می کنید را به آنها نشان خواهید داد. برای نتایج بهتر، این مکالمه را هنگام راه رفتن انجام دهید.

بر روی اقدامات مثبت کودک تمرکز کنید. به جای تمرکز بر عادات منفی کودک، به عادت های خوب کودک پاداش دهید. به انتخاب های خوب او تبریک بگویید و هر بار یک قدم کوچک بردارید.

روی منفعت سریع تمرکز کنید. مزایای بلند مدت سلامتی احتمالاً کودک را مجذوب نمی کند. پس بهتر است به فواید دیگری مانند انرژی بیشتر برای مدرسه، ورزش و بازی اشاره کرد. اینها انگیزه های قوی تری برای ذهن کودک هستند.

همه را با هم امتحان کنید. زمانی که خانواده به عنوان یک گروه، سعی در تغذیه مناسب، فعال بودن و در نهایت بهبود سلامت و خلق و خوی خود داشته باشد، نتایج بسیار بهتر است. در طول وعده های غذایی خانوادگی، به کسانی که بهترین تلاش را انجام می دهند، جایزه بدهید و از همه بخواهید که برای بهبود همه افراد ایده بدهند.

مشاوره

اطلاعات تغذیه ای و توصیه های مربوط به رژیم غذایی شیرخوار-نوپا به راهنمایی کلی برای این گروه سنی اشاره دارد. زمانی که هر کودک می تواند با غذاهای جامد آشنا شود یا بیشتر به رژیم غذایی آن اضافه شود، برای هر فرد متفاوت است توصیه می کنیم در مورد نیازهای تغذیه ای خاص کودک خود از پزشک اطفال خود مشاوره بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات نیز سر بزنید

بهترین غذاها برای وزن گیری نوزاد
تغذیه نوزاد
الهام احمدی
بهترین غذا‌ها برای وزن گیری نوزاد

ممکن است از خود بپرسید که آیا نوزاد شما به همان سرعتی که باید رشد می‌کند یا خیر؟  اگر نگران این هستید که وزن نوزادتان

اثرات مصرف قند زیاد بر سلامتی کودکان
تعذیه کودک
الهام احمدی
اثرات مصرف زیاد قند بر سلامتی کودکان

فقط چند چیز وجود دارد که چهره کودک را مانند یک خوراکی شیرین روشن می کند. اکثر کودکان با رویش دندان، دوز ساکارز و گلوکز

مشکلات خواب نوزادان
مراقبت از نوزاد
الهام احمدی
مشکلات خواب نوزادان و راه حل های آن

مشکلات خواب نوزادان و راه حل های آن  آیا با مشکلات خواب نوزاد دست و پنجه نرم می کنید؟ خواب نوزاد با خواب بزرگسالان متفاوت

Scroll to Top
اسکرول به بالا

تخفیف ویژه

با وارد کردن نام و شماره موبایل خود، از بیبی لینو تخفیف بگیرید!
کد تخفیف برای شما پیامک خواهد شد.
برای خرید به فروشگاه happybuy مراجعه فرمایید.