هفته شانزدهم بارداری

هفته ی شانزدهم بارداری

سایز بچه: 104 تا 116 میلی متر
وزن بچه: 80 گرم
16 هفته است که تنها نیستید… می خواهید یک راز را بدانید؟ هیچ وقت دیگر تنها نخواهید بود. حتی بعد از به دنیا آوردن بچه، یک کابل نامرئی شما و بچه تان را تا همیشه به هم گره می زند.
پاها و کله اش بیشتر رشد کرده اند. ناخن هایش همانند جمجمه اش شروع به رشد کردن، کرده است و گوش هایش در محل اصلی خود قرار گرفته اند. قلب کوچکش هر روز 25 لیتر خون را پمپاژ می کند و این پمپاژ با بزرگ شدن بچه بیشتر خواهد شد.
آیا می دانستید؟
بین 16 تا 18 هفتگی شما نیاز به انجام آزمایشی به نام تست A دارید. این تست شامل سنجش سطح سه هورمون درون خونتان و یک سونوگرافی از جنین می باشد.
در این تست می توان نا هنجاری های کروموزومی جنین را تشخیص داد. ریسک داشتن این ناهنجاری ها به سن مادر مرتبط است و در بعضی موارد دکتر پیشنهاد می کند تا آمینوسنتز را انجام دهید.
حرکت های جنین در دلتان بیشتر شده و آن ها را احساس می کنید. بعضی از خانم های باردار می گویند مانند بال زدن پروانه ها یا حباب های آب می باشد. حس کردن تکان های بچه خوب است، چون این تکان ها و حرکات نشانه ی سلامت بچه است.
اگر حرکات بچه کم شد و یا هیچ حرکتی را برای مدتی حس نکردید، فورا به دکتر خود جهت تست مراجعه کنید.
تقریبا ریسک و احتمال سقط جنین کم شده است ولی در ذهنتان داشته باشید، اگر تب بالا، بالا آوردن، کمردردهای مهره ی پایینی و یا احساس کردن 4 تا 5 انقباض رحم در یک ساعت می تواند خطرناک باشد. فورا به دکتر خود مراجعه کنید.
وزنتان به آهستگی رو به افزایش است، سر خود غذای خود را کم نکنید، حتما با دکتر خود مشورت کنید.
روزتان را با یک صبحانه ای که شامل پروتئین لازم، فیبر و کربوهیدرات های پیچیده است، آغاز کنید. سبزیجات، حبوبات و آجیل، گوشت بدون چربی و مواد لبنی را در رژیم روزانه ی خودتان قرار دهید. از اسنک ها بسته بندی شده، با اینکه سخت است، کمتر استفاده کنید. ماست میوه ای بخورید، بسیار خوشمزه است و اما آب… تا می توانید آب بنوشید.

پیشنهاد
چطوره یک نامه به عزیز دلتان بنویسید؟ اولین نامه ی مادر به بچه اش…
کلمه ها، افکار، احساساتی که در آینده ی دور خوانده خواهد شد. به قلبتان رجوع کنید و نقاشی بچه ای را که بغل کردید را بکشید. آرزو ها و برنامه هایتان را توضیح دهید. اگربیان کردن احساساتتان با کلمات سخت است آن را نقاشی کنید. از مجله ها، عکس ها را قیچی کنید و برای خودتان و بچه اولین کلاژ را تهیه کنید.

هفته ی خوبی داشته باشید… از نوشتن لذت ببرید!

به این مقالات نیز سر بزنید

بهترین غذاها برای وزن گیری نوزاد
تغذیه نوزاد
الهام احمدی
بهترین غذا‌ها برای وزن گیری نوزاد

ممکن است از خود بپرسید که آیا نوزاد شما به همان سرعتی که باید رشد می‌کند یا خیر؟  اگر نگران این هستید که وزن نوزادتان

اثرات مصرف قند زیاد بر سلامتی کودکان
تعذیه کودک
الهام احمدی
اثرات مصرف زیاد قند بر سلامتی کودکان

فقط چند چیز وجود دارد که چهره کودک را مانند یک خوراکی شیرین روشن می کند. اکثر کودکان با رویش دندان، دوز ساکارز و گلوکز

مشکلات خواب نوزادان
مراقبت از نوزاد
الهام احمدی
مشکلات خواب نوزادان و راه حل های آن

مشکلات خواب نوزادان و راه حل های آن  آیا با مشکلات خواب نوزاد دست و پنجه نرم می کنید؟ خواب نوزاد با خواب بزرگسالان متفاوت

Scroll to Top
اسکرول به بالا

تخفیف ویژه

با وارد کردن نام و شماره موبایل خود، از بیبی لینو تخفیف بگیرید!
کد تخفیف برای شما پیامک خواهد شد.
برای خرید به فروشگاه happybuy مراجعه فرمایید.