هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری
سایز بچه: 29 سانتی متر
وزن بچه: 540 گرم

با موفقیت به هفته ی 24 ام رسیدید! بالای رحم تا نزدیکی نافتان رسیده و الان اندازه ی یک توپ فوتبال است. بچه هنوز لاغر است ولی در مدت کوتاهی چاق خواهد شد! مغزش و همچنین ذائقه مزه کردن، به سرعت رشد می کند.
شش ها همانند درخت، شاخه های تنفسی خود را گسترش می دهد، همچنان که سلولها ماده ی لازم تنفسی را برای تنفس بچه در دنیای خارج از رحم مادر تولید می کنند. قلبش می زند… و قلب شما از قبل بیشتر می زند. در واقع با اضافه کاری می تپد.

آیا می دانستید؟
بین زمان 24 تا 28 هفتگی باید تست گلوکز مانند: آزمایش غربالگری گلوکز که به GCT معروف است، انجام دهید؟
در این تست دیابت بارداری در صورت وجود، مشخص می شود. این نوع دیابت بالا بودن قند خون را در حین بارداری تفسیر می کند. در صورت وجود این دیابت بارداری حتما با دکتر خود مشورت کنید چون به هنگام دنیا آوردن بچه، ممکن است افت ناگهانی فشار را تجربه کنید با در نظر گرفتن توصیه های دکتر، زایمانی امن خواهید داشت.
بعضی از خانم ها از اسیدی بودن معده خود شکایت می کنند. با توجه به هورمونهای بارداری فیبرهای عضلانی شل می شود، و همچنین متاسفانه فیبرهای عضله واسطه بین معده و مری نیز ریلکس و شل می شود. بنابراین مایع معده به مری راه پیدا می کند و این علائم ناخوشایند را برای شما ایجاد می کند. با قرص های ضد اسیدی معده که دکتر پیشنهاد کرده است می توان درمان نسبی انجام داد، البته رژیم غذایی مناسب بی تاثیر نخواهد بود.
مطالعات نشان داده که 12% از جنین ها قبل از موعد مقرر به دنیا می آیند، مثلا قبل از 37 هفتگی. تقریبا 1 به 4 از این تولد ها در سراسر دنیا این گونه صورت گرفته است. در واقع افراد متخصص تصمیم می گیرند به دلایل پزشکی مثلا فشار خون زیاد مادر یا توقف رشد جنین، بچه را زودتر از موعد مقرر از طریق زایمان سزارین به دنیا آورند.
اگر علائمی شما را خیلی ناراحت می کند حتما با دکتر فورا صحبت کنید. بعضی از این علائم اگر 37 هفته تان تمام نشده ازاین قبیل است:
ورم اطراف چشم، ورم دستها و پاها، بالا آوردن، سر درد های مداوم، مشکلات بینایی (مثل: تار دیدن، چند تایی دیدن، نقطه های ریز دیدن ، حساس شدن زیاد به نور و یا کاهش بینایی)، افزایش مخاط واژن، لکه های خون یا خونریزی ، درد معده، قاعده شدن (که نشانه نشت کردن مایع آمینیوتیک است) و یا افزایش فشار در قسمت رانتان که حس به دنیا آوردن بچه را دارد.
این علائم بسیار جدی هستند، در صورت وجود هر یک، سریع به بیمارستان بروید و دکتر یا مامای خود را در جریان بگذارید. بچه هایی که بین 34 تا 37 هفتگی به دنیا می آیند، هیچ مشکلی ندارد.
در این مورد هیچ پیش بینی وجود ندارد. فقط حواستان به رژیم غذایی تان باشد. از کشیدن سیگار و مصرف نوشیدنی های الکی پرهیز کنید، سونوگرافی های لازم وآزمایشات را مطابق دستور پزشک حتما انجام دهید.
پیشنهاد
کدام زایمان برای شما مناسب است؟ الان موقع مناسبی برای انتخاب نوع زایمانتان با توجه به ویژگیهای شخصی شما، بدن و البته نوع بارداریتان است.
آیا تمایل به زایمان طبیعی دارید؟ تا پدر هم حضور داشته باشد؟ یا روش اپیدورال (بی حسی از ناحیه کمر)؟ یا سزارین؟ یا حتی در آب؟ در مورد آنها تحقیق کنید؟ و مزایا و معایب هر یک را در نظر بگیرید، همچنین با دکتر خود نیز مشورت کنید.
هفته خوبی داشته باشید!

به این مقالات نیز سر بزنید

بهترین غذاها برای وزن گیری نوزاد
تغذیه نوزاد
الهام احمدی
بهترین غذا‌ها برای وزن گیری نوزاد

ممکن است از خود بپرسید که آیا نوزاد شما به همان سرعتی که باید رشد می‌کند یا خیر؟  اگر نگران این هستید که وزن نوزادتان

اثرات مصرف قند زیاد بر سلامتی کودکان
تعذیه کودک
الهام احمدی
اثرات مصرف زیاد قند بر سلامتی کودکان

فقط چند چیز وجود دارد که چهره کودک را مانند یک خوراکی شیرین روشن می کند. اکثر کودکان با رویش دندان، دوز ساکارز و گلوکز

مشکلات خواب نوزادان
مراقبت از نوزاد
الهام احمدی
مشکلات خواب نوزادان و راه حل های آن

مشکلات خواب نوزادان و راه حل های آن  آیا با مشکلات خواب نوزاد دست و پنجه نرم می کنید؟ خواب نوزاد با خواب بزرگسالان متفاوت

Scroll to Top
اسکرول به بالا

تخفیف ویژه

با وارد کردن نام و شماره موبایل خود، از بیبی لینو تخفیف بگیرید!
کد تخفیف برای شما پیامک خواهد شد.
برای خرید به فروشگاه happybuy مراجعه فرمایید.