آشنا کردن بچه با غذای جامد

آشنا کردن بچه با غذای جامد

در بیشتر عکس های مجلات و عکس های تبلیغاتی بچه های کوچکی را می بینید که صورت یا لباسشان با غذاهای مختلفی پوشیده شده است.

آشنایی کودک با غذاهای جامد لحظات خنده داری را برایتان به جا می گذارد. همچنین این لحظات معمولا همراه با نگرانی و نا امیدی است.

معمولا پرسش مادران این است که، بهترین زمان برای آغاز دادن غذاهای جامد به کودک چه موقع است؟ میزان غذا چه قدر باشد؟ و بر چه اساس و ترتیبی غذا به او داده شود؟

 

چه موقع شروع کنیم؟

از 6 ماهگی به بعد، با توجه به رشدشان و فرم گرفتن شان می توانند به آرامی خوردن غذاهای جامد را آغاز کنند.

* زمانی که سر و گردن خود را بتواند نگه دارد.

* زمانی که علاقمند به خوردن غذایی که شما می خورید شده است یا دستش را در بشقاب شما می کند.

* زمانی که قادر باشد غذا را در دهان خود نگه دارد.

* زمانی که دیگر شیر، سیرش نمی کند و از قبل گرسنه تر است.

در 6 ماهگی بچه به آرامی می تواند غذاهای جامد را مصرف کند. در مواقع در این دوره از ذخایر آهنش زیاد استفاده می شود، پس بهتر است غذاهای مختلف را برای بر طرف کردن نیازهایش به او بدهید.

با چه غذاهایی شروع کنید؛

معمولا، غذاهایی که در ابتدا باید به او دهید میوه و سبزیجات له شده است. همچنین فرنی می تواند غذاهای خوبی باشد. اما بهتر است از میوه و سبزیجات فصل و اورگانیک استفاده کنید.

 

“روز بزرگ” – اولین روز چشیدن غذا

روزی که می خواهید برای اولین بار به بچه غذای جامد دهید، واقعه ی بزرگی است. شکست برای بار اول مساله ی خاصی نیست. بعضی از بچه ها، چندین مرتبه تلاش لازم دارند تا بتوانند میوه یا سبزیجات کوچک شده یا له شده را بخورند. البته کرن فلکس های مخصوص بچه ها با توجه به طعم شیرینی که دارند شانس بیشتری نسبت به غذاهای دیگر دارد.

به هر حال بهتر است بچه را آموزش دهید که مواد کم شیرین، بیشتر مصرف کند تا در آینده آنها را رد نکند. این تئوری کاملا درست نیست و گاهی اوقات با واقعیت تناقص دارد.

در روز اول برای اینکه شانس بیشتری داشته باشید، زمانی را انتخاب کنید که فکر می کنید بچه خیلی گرسنه است. همچنین بچه خواب آلود نباشد و در محیطی آرام و کم رفت و آمد باشد.

اگر بچه غذا را بیرون داد نترسید، کمی بعد دوباره تلاش کنید. شما باید بدانید این فرآیند زمان بر است. همچنین از صندلی مخصوص غذای بچه و قاشق کوچک استفاده کنید.

 

میزان درست

حتی اگر بچه زیاد بخورد، برای شروع از میزان زیاد استفاده نکنید. از یک قاشق چای خوری برای روز اول شروع کنید. 1 قاشق غذاخوری در روز دوم و هر روز یک قاشق اضافه کنید تا به میزان یک وعده کوچک برای بچه شود. همراه با غذا شیر نیز به او بدهید، یا با شیشیه و یا اگر هنوز خودتان به او شیر می دهید، این کار را انجام دهید.

همان طور که بچه ی شما رشد می کند نیازی نیست که میزان غذایش را زیاد کنید. بهتر است غذا را کم کم افزایش دهید. بچه ها معمولا بین 8 تا 9 ماهگی 3 وعده غذا می خورند، غذای جامد و البته شیر.

بچه ها معمولا میزان غذای خود را تنظیم می کنند. شما باید حواستان به وزن بچه باشد و بهترین گزینه را برای او انتخاب کنید.

 

پیشنهاد

اطلاعات تغذیه ای و توصیه های رژیم غذایی نوزاد با توجه به گروه سنی شان به صورت کلی گفته شده است. زمان اضافه کردن غذاهای جامد به رژیم غذایی بچه ها با هم متفاوت است. حتما در مورد آن از متخصص اطفال بچه سوال شود.

 

با همکاری دکتر متخصص اطفال D.r michalis sarris

منبع: www.babylino.gr

اشتراک گذاری:

اشتراک در خبرنامه

به این مقالات نیز سر بزنید

مگا دیسپوزبلز
عماد زندیان
درباره مگا دیسپوزبلز اس ای

مگا دیسپوزبلز اس ای شرکت یونانی، Mega Disposables SA یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات بهداشت شخصی در اروپا است. Mega SA که 40 سال

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
طراحی سازگار با پوست

طراحی سازگار با پوست شما به عنوان یک مادر می دانید که پوست نوزاد چقدر حساس است… به همین دلیل است که برای مراقبت روزانه

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
قابلیت جذب اضافی

قابلیت جذب اضافی پوشک بچه یونانی Babylino Sensitive به گونه ای طراحی شده است که محافظت اثبات شده و مراقبت حساس از پوست را در

اسکرول به بالا