10 نکته خواندنی در مورد نوزادان

ممکن است سر نوزاد به دلیل عبور از مجرای زایمان مخروطی شکل باشد و یک «لباس سرهمی» از موهای نازک و ظریف به نام کرک نوزادی به تن کرده باشد.
در ابتدا، ممکن است نوزاد نرم و ابریشمی باشد؛ اما این حالت تغییر می‌کند. اگر شما نيز۹ ماه در مایع غوطه‌ور باشيد و سپس با هوا تماس پیدا کنید، خشک می‌شوید!

۱. ممکن است ظاهر نوزاد کمی مضحک و عجیب به نظر برسد

ممکن است سر نوزاد به دلیل عبور از مجرای زایمان مخروطی شکل باشد و یک «لباس سرهمی» از موهای نازک و ظریف به نام کرک نوزادی به تن کرده باشد. همچنين معمولاً صورتی پف کرده و چشمانی اغلب بسته (و اندکی چسبناک) دارد. فراموش نكنيد كه او ۹ ماه را در رحم سپری کرده است؛ با این حال خیلی زود، او شبیه آن نوزاد زیبایی خواهد شد که در ذهنتان تصور می‌کردید.

۲. مرحله نوزادی به‌سرعت سپری می‌شود

آيا مضطرب، خسته و تنهاييد؟ بله، روزهای اولیه زندگی نوزاد سخت است. اما خیلی زود سپري می‌شوند.

۳. تا قبل از شش ماهگی انتظار پاداش (لبخند و بغبغوي کودک) را نداشته باشید

تا آن موقع، شما برای كودكي که فقط شکایت می‌کند، کار خواهید کرد! برای غلبه بر خستگی و آشفتگی‌های احساسی در این دوران، همواره به خاطر داشته باشید كه تلاش‌های‌تان در این روزهای اولیه از دست نمی‌رود. متخصصان می‌گویند: «او درکنار پدر یا مادرش احساس راحتی و احساس علاقه و عاطفه می‌کند و میل دارد در آغوش گرفته شود».

۴. یک نقطه نرم در روی سر نوزاد می‌تواند با لمس کردن درمان شود

اغلب مادران به حفره داخل جمجمه که ملاج نیز نامیده می‌شود و به کودک اجازه می‌دهد از کانال زایمانی خارج شود، اشاره مي‌كنند و مي‌ترسند روی نقطه نرم سر نوزاد شانه بکشند. اما جای نگرانی وجود ندارد. متخصصان مي‌گويند: «بهتر است نقطه نرم و موهای مجاور آن در روی سر نوزاد لمس شود. ممکن است این نقطه نبض داشته باشد، زیرا دقیقا بالای عروق خونی پوشش دهنده مغز قرار دارد».

۵. تا قبل از افتادن بند ناف از اسفنج حمام برای تمیز کردن نوزاد استفاده کنید

چنانچه بند ناف خشک نگه داشته شود، سریع‌تر می‌افتد (معمولا ظرف دو هفته). به علاوه، نوزادان خیلی زود کثیف نمی‌شوند! در صورت خیس شدن بندناف، به آرامی آن را خشک کنید. خونریزی خفیف در انتهای بندناف در هنگام افتادن آن نیز طبیعی است.

۶. پوست خشک برای نوزادان طبیعی است

در ابتدا، ممکن است نوزاد نرم و ابریشمی باشد؛ اما این حالت تغییر می‌کند. اگر شما نيز۹ ماه در مایع غوطه‌ور باشيد و سپس با هوا تماس پیدا کنید، خشک می‌شوید! لازم نيست در مورد خشکی پوست نوزاد كاري انجام دهید (معمولا نوزاد پوست‌ریزی می‌کند و پوست بدنش پوسته پوسته می‌شود)، اما اگر خیلی مایلید می‌توانید از يك لوسیون بدون بو استفاده کنید. ممکن است برآمدگی‌های صورتی رنگ، بثورات ناشی از بستن کهنه بچه، و حتی جوش و آکنه نيز درکودک ظاهر شود.

۷. خود را در خانه محصور نكنيد

شما مي‌توانيد یک زندگی طبیعی داشته باشید؛ فقط کودک را دور از نور خورشید نگاه دارید و از تماس با افراد بیمار و فضاهاي سربسته و شلوغ (مانند مراکز خرید در طول تعطیلات) دوری کنید. به برادر و خواهر بزرگ‌تر نوزاد آموزش دهید که به جای لمس کردن دست‌ها و صورت کودک، پاهایش را نوازش و لمس كند تا از سرایت عفونت پيشگيري شود. فرزند بزرگ‌ترتان را به‌عنوان پلیس بهداشتی کودک بگمارید. او عاشق این است که به میهمانان بگوید: «با دستان نشسته به کودک دست نزنيد!

۸. نوزادان بسیار گریه و از اين راه ارتباط برقرار می‌کنند!

گریه‌های تیز و گوشخراش نوزاد به شما اطلاع می‌دهد که گرسنه است، احساس سرما مي‌كند، پوشكش خیس شده و یا می‌خواهد در آغوش گرفته شود. این روش ارتباط شايد كمي ناراحت کننده باشد، اما مطمئن باشید که به مرور زمان بهتر می‌توانید از عهده نیازهای او برآیید.

۹. نوزادان بسیار می‌خوابند؛ اما نه برای یک مدت طولانی

سه ماهه اول زندگی نوزاد بدون قانون است. او نیاز دارد هر دو تا سه ساعت یکبار غذا بخورد؛ بنابراین شما هم نمی‌توانید خواب کافی داشته باشید. اما به مرور زمان وضعیت بهتر می‌شود. بيشتر کودکان ۶ تا ۸ ساعت در سه ماه اول زندگی خود مي‌خوابند. تا آن موقع، سعی کنید کودک را به یک برنامه روزانه و شبانه عادت دهيد. در طول روز، به او اجازه ندهید بیشتر از سه ساعت بدون شير خوردن بخوابد؛ اما به محض اینکه وزن از دست رفته در یک هفته اول تولد را به دست آورد، به او اجازه دهید در طول شب تا جایی که مایل است بخوابد.

۱۰. او به شما اطلاع می‌دهد که به اندازه کافی غذا دریافت می‌کند

نوزاد هر دو یا سه ساعت یکبار نیاز به خوردن دارد، اما در صورت تغذیه با شیر مادر، اطلاع از اینکه چه مقدار شیر دریافت می‌کند، دشوار است. متخصصان مي‌گويند: «وزن نوزاد بهترین شاخص در روزهای اولیه تولد است». یک نوزاد حدودا ۵ تا ۸ درصد از وزنش هنگام تولد را طی هفته اول از دست می‌دهد؛ اما باید در هفته دوم دوباره همان مقدار وزن را به دست آورد. شمارش تعداد کهنه‌های خیس شده نیز می‌تواند معیار باشد. برنامه دفع ادرار و مدفوع نوزاد طی پنج روز اول نامنظم است، اما پس از آن، پنج يا شش کهنه خیس در طول روز، و دست کم یک یا دو بار اجابت مزاج خواهد داشت.

اشتراک گذاری:

اشتراک در خبرنامه

به این مقالات نیز سر بزنید

چهارشنبه های قصه

چهارشنبه_های_قصه# قصه خاندن برای کودکان آنها را با مفاهیم جدید آشنا می کند . آنها را با جهان پیرامون آشنا می کند . همچنین می

دوشنبه ها…بخواهید چون می توانید…

دوشنبه_ها…بخواهید چون می توانید#… یکی از زیباترین و هیجان انگیزترین بخش رشد کودکان،زمانی است که تلاش می کنند،بایستند و راه بروند. کودک در این زمان

یکشنبه ها – بازی و طبیعت

شیوه ی زندگی این روزهایمان و خانه هایی که در آن زندگی می کنیم، تغییرات زیادی نسبت به گذشته و دوران کودکی ما کرده است.یکی

اسکرول به بالا