چرا نباید به بچه ها عسل داد؟

وقتی عسل ندادن به بچه را به پدر و مادرش اعلام می کنیم، به این موضوع شک می کنند. آنها فکر می کنند که این یک ماده مغذی مفید است و چرا اجازه ندارند آن را به بچه ی خود بدهند.

اولین موضوعی که به ذهنشان می رسد این است، که چون شیرین است. در واقع عسل حاوی دانه های کلوستریدیوم بوتولینیوم و باکتری هایی است که می تواند سیستم گوارش را آلوده کند و بیماری به نام بوتولیسم را ایجاد می کند. (بوتولیسم نوعی بیماری فلج کننده عضلات است که در اثر سم تولید شده بوسیله یک باکتری که به عنوان کلوستریدیوم بوتولینوم (clostridium botulinum) معروف است، ایجاد می شود.)

بوتولیسم و چگونگی تاثیر آن بر نوزادان

بوتولیسم یک بیماری فلج کننده است که بعد از بالا رفتن میزان باکتری ها در روده ی نوزاد سم تولید می کند. این سموم بر عملکرد اعصاب و عضلات اثر می گذارد. این بیماری نادر است ولی می تواند بر روی نوزاد اثر بگذارد. قابل درمان است ولی بسته به میزان شیوع و شدت آن ممکن است قبل از درمان، به مرگ ختم شود.

در بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال این خطر وجود ندارد، زیرا دستگاه گوارش به بلوغ خود رسیده است و مانع رشد این باکتری ها می شود.

نوزادان می توانند غذاهای آماده حاوی عسل بخورند؟

باکتری بوتولیسم فقط در حرارت بالا کشته می شود. بنابراین در غذاهایی که حرارت ندیده است مصرفش توصیه نمی شود.

 :پیشنهاد

اطلاعات تغذیه ای و توصیه های رژیم غذایی نوزاد با توجه به گروه سنی شان به صورت کلی گفته شده است. زمان اضافه کردن غذاهای جامد به رژیم غذایی بچه ها با هم متفاوت است. حتما در مورد آن از متخصص اطفال بچه سوال شود.

با همکاری دکتر متخصص اطفال D.r michalis sarris

منبع: www.babylino.gr

اشتراک گذاری:

اشتراک در خبرنامه

به این مقالات نیز سر بزنید

نوزاد
عماد زندیان
درباره مگا دیسپوزبلز اس ای

مگا دیسپوزبلز اس ای شرکت یونانی، Mega Disposables SA یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات بهداشت شخصی در اروپا است. Mega SA که 40 سال

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
طراحی سازگار با پوست

طراحی سازگار با پوست شما به عنوان یک مادر می دانید که پوست نوزاد چقدر حساس است… به همین دلیل است که برای مراقبت روزانه

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
قابلیت جذب اضافی

قابلیت جذب اضافی پوشک بچه یونانی Babylino Sensitive به گونه ای طراحی شده است که محافظت اثبات شده و مراقبت حساس از پوست را در

اسکرول به بالا