والدین جدید برای رشد عزت نفس کودک چه باید بکنند؟

والدین جدید برای رشد عزت نفس کودک چه باید بکنند؟

با پیشرفت علم، و به ویژه با پیشرفت تصویربرداری عصبی مغز، آشکار می شود که سال های اولیه زندگی نوزاد در بقیه دوران زندگی او بسیار مهم است.

رابطه کودک با والدینش در چگونگی روابط دیگر در زندگی و هم عزت نفس او تعیین کننده است.

در طول سه ماه اول، زوج جدید، به ویژه مادر، باید مستقیماً به گریه نوزاد پاسخ دهند و سعی کنند نیازهای او را درک کنند. شیردهی احساس امنیت را برای کودک افزایش می دهد و اگر در این مدت رابطه با مادر خوب باشد، سپر محافظتی در برابر اختلالات تغذیه ای آینده، مصرف مواد و اعتیاد به الکل (یعنی غذاهای «بد») ایجاد می کند.

وینیکات می گوید که مادران نه باید خیلی خوب باشند و نه ناکافی، بلکه باید نسبتاً خوب باشند. یعنی او نه باید به نوزاد بیش از حد غذا بدهد و نه او را گرسنه رها کند. پدر و مادری که خیلی خوب باشد، انگیزه ای برای توانمندسازی کودک نخواهد بود…

توانمندسازی نوزاد از ابتدا شروع می شود. کودک به تدریج رشد می کند و به طور مداوم به دستاوردهای جدید می رسد. زبان به کودک کمک می کند تا ارتباط برقرار کند، کاوش آن با خزیدن شروع می شود، رشد مهارت های حرکتی باعث می شود که او به آرامی اشیاء روزمره را کنترل کند.

هنگامی که پیوند با مادر امن باشد (کودک می داند که مادر به ندا و نیازهای او پاسخ می دهد)، سپس محیط را بیشتر بررسی می کند. هنگامی که پیوند با مادر ناامن یا آشفته است، کاوش ها کاهش می یابد و کودک ترجیح می دهد از ترس از دست دادن او نزدیک او بماند.

با این حال، همین کاوش یک ماجراجویی خوب برای عزت نفس کودک است، که احساس می کند هر چه بیشتر توانایی دارد. اگر این توانایی های همیشه در حال رشد، توسط اطرافیان نیز درک شود، عزت نفس او بیشتر افزایش می یابد.

محبت والدین به کودک، هم به صورت کلامی و هم با رفتار آنها به ویژه با گذراندن وقت با او ابراز می شود. سپس کودک احساس شایستگی می کند و یاد می گیرد که خود را دوست داشته باشد.

علاوه بر این، عزت نفس یک ویژگی است که از نسلی به نسل دیگر به افراد همجنس منتقل می شود، زیرا والدین اولین مدل هایی هستند که کودک خود را با آنها شناسایی می کند. بنابراین اگر مادر یا پدر عزت نفس بالا یا پایین داشته باشند، این به نسل بعدی نیز منتقل می شود و بنابراین مهم است که خود والدین درگیر درمان عزت نفس باشند.

حقیقت این است که تصمیم برای مادر شدن به معنای تغییر در بسیاری از عادات موجود زن یا زوج است. اگر این تغییرات به عنوان فداکاری تلقی شود، مطمئناً با زنی با اعتماد به نفس پایین روبرو هستیم. در مقابل، تصمیم آگاهانه برای تولد فرزند و تغییر آگاهانه زندگی روزمره برای حمایت از این آرزو، به نظر می رسد با عزت نفس بالا همراه باشد.

می‌توان گفت که دو محور اصلی برای ارزیابی عزت نفس زنان باردار وجود دارد: اینکه آیا او به عنوان یک مادر احساس کفایت می‌کند و اینکه تغییر در بدن او چگونه درک می‌شود.

در اینجا عوامل زیادی در عزت نفس زن باردار نقش بسزایی دارند:

بارداری عمدی یا غیر عمدی باشد. اگر اتفاقی به وجود آمده باشد یا در نتیجه خواست واقعی باشد.
سن زن باردار: سن بسیار پایین زنان باردار معمولاً بر عزت نفس تأثیر می گذارد. به همین دلیل پیشگیری از بارداری و اطلاعات صحیح بسیار مهم است.
رابطه ای که با مادرش دارد: بارداری آغاز فرایند زایمان است و خاطراتی از رابطه زن باردار با مادرش را زنده می کند. اگر رابطه خوب بود، احتمال اینکه بارداری از نظر عزت نفس مثبت باشد، بیشتر می شود، در حالی که اگر بد بود، ممکن است به شایستگی خود به عنوان یک مادر شک کند و در این صورت نیاز به حمایت دارد. توجه و حمایت ویژه برای زنان باردار مورد نیاز است که مادرانشان افسردگی پس از زایمان را تجربه کرده اند، زیرا اگر به دنبال کمک و حمایت درست نباشند، احتمال بیشتری وجود دارد که خودشان تحت تاثیر قرار بگیرند.
رابطه با همسرش. اگر همسر حضور فعال داشته باشد یعنی از بارداری راضی به نظر می رسد و از دختر حمایت می کند، بارداری به عنوان یک رویداد خوشحال کننده تجربه می شود و این به رشد عزت نفس زن باردار کمک می کند. همچنین، مهم است که او حمایت را احساس کند و تا مدتی نتواند کار کند یا کارهای دیگری را که ممکن است انجام دهد، مانند وزنه برداری یا کوهنوردی انجام دهد و نیاز به توجه دارد (به ویژه در سه ماه اول بارداری). .
شرایط اجتماعی-اقتصادی دوران بارداری: این احساس که می توان هر آنچه را که کودک برای رشد خوبش نیاز دارد ارائه کرد، پیش بینی خوبی برای عزت نفس زن باردار (به عنوان یک مادر به اندازه کافی خوب) است.
بلوغ ذهنی زن باردار و شریک زندگی او.
رابطه ای که با بدنش دارد. اگر تا زمان بارداری این وضعیت خوب بود، تغییر بدن او عزت نفس او را تهدید نمی کند.
نقشی که او در خانواده پدری خود داشت: به نظر می‌رسد دختران جوان‌تر در بارداری با مشکلات بیشتری روبرو هستند، زیرا معمولاً نقش کودک نازپرورده (ته تغاری) را داشتند (احساس بی‌کفایتی ممکن است).
روند بارداری. هر مشکلی که ممکن است زندگی جنین را تهدید کند، ممکن است توسط زن باردار به عنوان نشانه ای تلقی شود که او نمی تواند مادر خوبی باشد.
زایمان طبیعی باعث افزایش عزت نفس زنان می شود و متخصصان زنان باید نسبت به این موضوع حساس باشند.

زنان باردار برای محافظت از عزت نفس خود باید دو چیز را به خاطر بسپارند: این که تولید مثل طبیعی ترین چیز در جهان است و ضرب المثل قدیمی یونانی که می گوید “زنان مانند ماه هستند، می توانند بدرخشند یا محو شوند.”

 

دیمیترا استاورو

روانشناس / نمایشنامه درمانگر

معاون پژوهشی SEC

SEC – مرکز عزت نفس www.sec-aftoektimisi.gr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات نیز سر بزنید

بهترین غذاها برای وزن گیری نوزاد
تغذیه نوزاد
الهام احمدی
بهترین غذا‌ها برای وزن گیری نوزاد

ممکن است از خود بپرسید که آیا نوزاد شما به همان سرعتی که باید رشد می‌کند یا خیر؟  اگر نگران این هستید که وزن نوزادتان

اثرات مصرف قند زیاد بر سلامتی کودکان
تعذیه کودک
الهام احمدی
اثرات مصرف زیاد قند بر سلامتی کودکان

فقط چند چیز وجود دارد که چهره کودک را مانند یک خوراکی شیرین روشن می کند. اکثر کودکان با رویش دندان، دوز ساکارز و گلوکز

مشکلات خواب نوزادان
مراقبت از نوزاد
الهام احمدی
مشکلات خواب نوزادان و راه حل های آن

مشکلات خواب نوزادان و راه حل های آن  آیا با مشکلات خواب نوزاد دست و پنجه نرم می کنید؟ خواب نوزاد با خواب بزرگسالان متفاوت

Scroll to Top
اسکرول به بالا

تخفیف ویژه

با وارد کردن نام و شماره موبایل خود، از بیبی لینو تخفیف بگیرید!
کد تخفیف برای شما پیامک خواهد شد.
برای خرید به فروشگاه happybuy مراجعه فرمایید.