نفاس

پس از زایمان دوره ای است که در طی آن بدن سعی می کند به تدریج و در یک دوره 40 روزه به وضعیت قبل از بارداری خود بازگردد. این یک دوره انتقالی است که در طی آن تغییرات جسمی، هورمونی و روانی زیادی رخ می دهد.

نفاس

نفاس مایع خونی است که از رحم خارج می شود و در اثر آسیب ناشی از جدا شدن جفت از آندومتر ایجاد می شود. از خون، باقی مانده های دسیدو، مخاط و سایر سلول های رحم، اپیتلیوم دهانه رحم و واژن تشکیل شده است. ابتدا خون‌ریزی می‌کند، اما بعد از آن سروز و مخاطی می‌شود تا زمانی که در پایان دوره پس از زایمان ناپدید شود. تا روز دهم در حال حاضر، به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در این دوره می‌توانید از پدهای مخصوصی استفاده کنید که از نشت و بو محافظت می‌کنند و از پوست مراقبت می‌کنند.

 

رژیم غذایی مناسب پس از زایمان

اگر قصد شیردهی دارید، باید رژیم غذایی سرشار از کالری و پروتئین را شروع کنید. در غیر این صورت، می توانید به عادات غذایی قبل از بارداری خود بازگردید. تلاش شما برای از دست دادن وزن بارداری (همیشه با یک رژیم غذایی متعادل و نه با رژیم های شدید) باید پس از اولین قاعدگی بعد از زایمان شروع شود. دلیل آن این است که پس از اولین قاعدگی، احتباس مایعات، که به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری و زایمان بود، کاهش می یابد و تنها در این صورت است که شما یک تصویر واقعی از وزن خود و مقایسه آن با آنچه که ایده آل می دانید خواهید داشت. برای بدن شما در عین حال، توصیه می شود که مصرف مکمل های آهن را تا سه ماه پس از زایمان ادامه دهید.

 

خودت را نوازش کن!

پس از نه ماه بارداری، بدن شما به زمان قابل توجهی برای بهبودی نیاز دارد. اولویت اصلی شما در این دوره مراقبت از کودکتان است، اما از خودتان مراقبت کنید، از طریق یک رژیم غذایی متعادل و سالم، استراحت و آرامش برای بازیابی تدریجی سرعت خود.

به یاد داشته باشید که بدن شما پس از فشار بیش از حد زایمان در حال بهبودی است و باید به نیازهای آن گوش دهید و عجله نکنید تا زودتر به حالت عادی برگردید. پیاده روی و شنا دو تا از بهترین ورزش هایی هستند که می توانید چند هفته پس از زایمان شروع کنید تا بتوانید به تدریج و همیشه با رضایت پزشک فرم خود را به دست آورید.

فراموش نکنید که ورزش به ترشح اندورفین کمک می کند، هورمون های شادی که به آنها گفته می شود، بنابراین جدای از تندرستی، برای خلق و خوی شما بسیار مفید است.

همچنین فراموش نکنید که از بخش برنامه های تناسب اندام ویژه مادران جدید که با همکاری هلنی پترولاکی و سالن های ورزشی آسانا طراحی شده است بازدید کنید که می توانید به صورت رایگان در منزل خود در آن شرکت کنید!

اشتراک گذاری:

اشتراک در خبرنامه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به این مقالات نیز سر بزنید

مگا دیسپوزبلز
عماد زندیان
درباره مگا دیسپوزبلز اس ای

مگا دیسپوزبلز اس ای شرکت یونانی، Mega Disposables SA یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات بهداشت شخصی در اروپا است. Mega SA که 40 سال

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
طراحی سازگار با پوست

طراحی سازگار با پوست شما به عنوان یک مادر می دانید که پوست نوزاد چقدر حساس است… به همین دلیل است که برای مراقبت روزانه

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
قابلیت جذب اضافی

قابلیت جذب اضافی پوشک بچه یونانی Babylino Sensitive به گونه ای طراحی شده است که محافظت اثبات شده و مراقبت حساس از پوست را در

اسکرول به بالا