تغذیه و رشد مغز در نوزادان و کودکان خردسال

تغذیه و رشد مغز در نوزادان و کودکان خردسال

مغز بچه ها عضوی آسیب پذیر است، که می تواند تحت عواملی مختلف قرار بگیرد. نوزاد با تمام سلول های مغزی مورد نیازش به دنیا آمده است، اما آنها به یکدیگر متصل نیستند. (ارتباط ندارند)

این ارتباط ها که در سالهای نه چندان زیادی ایجاد می شود اجازه می دهد، که بچه دنیای اطرافش را بشناسد. تا پایان 3 سالگی حدود، یک تریلیون اتصال بوجود آمده است. تغذیه در ساخت این ارتباطات و شکل گیری مغز نقش کلیدی بازی می کند. در زیر اطلاعاتی درباره هر آنچه باعث رشد بهینه ی کودک می شود، آمده است.

 

پروتئین

مغز بچه های در حال رشد نیاز به پروتئین بخصوص اسید آمینه برای ساخت انتقال دهنده های عصبی (نروترنسمیتر) دارد. انتقال دهنده های عصبی (نرو) به سلول های مغز اجازه می دهد تا با هم ارتباط بر قرار کنند. برای مثال، اسید آمینه تریپتوفان در تولید سروتونین پیشرو است، که باعث خواب راحت می شود.

نوراپی نفرین (nore pinephrine) یک انتقال دهنده ی عصبی است که توسط اسید آمینه تیروزین (tyrosine) ساخته شده و توانایی هشدار دادن را دارد.

نوزاد نیز به 9 الی 11 گرم پروتئین در روز دارد، که آن را آسوده خاطر از شیر مادر می گیرد. در حالی که بچه های بین 2 الی 4 سال نیاز به 13 گرم (به صورت معمول وابسته به وزنشان) دارند که از غذای جامد و شیرشان می گیرد.

 

انرژی-کالری

تحقیقات سال 2008 در هند نشان می دهد که از بچه ها از سوء تغذیه، تاخیر در رشد و توانایی های شناختی (cognitive ability) رنج می برد. میزان کافی کالری و معمولا کربوهیدرات، سوخت لازم برای فعالیت های مغزی را فراهم می کند. بچه های بین 2 الی 5 سال نیاز به 1000 تا 1600 کالری در روز با توجه به فعالیتشان دارند.

برای اینکه مطمئن شوید میزان انرژی که بچه از غذا می خورد کافی است حتما تناسب وزن و قد او را بسنجید.

 

چربی ها

چربی های خوب برای رشد طبیعی و فرم گرفتن سیستم عصبی، دید و عملکردهای مغزی لازم است. شیر مادر شامل DHA و AA اسیدهای چرب اشباع نشده ضروری برای بچه است زیرا بدن انسان آنها را نمی تواند درست کند. شیر خشک های مخصوص بچه ها نیز این چربی ها را دارد. برخی از مطالعات نشان می دهد که شیر ارگانیک اغلب غنی تر از شیر تولیدی است.

 

ویتامین ها و مواد معدنی

برخی از ویتامین ها و مواد معدنی در شکل گیری مغز بچه تاثیر می گذارند. شامل: آهن، روی، مس، ید، سلینوم، ویتامین A، کولین و فولیک اسید.

شیر مادر و شیر خشک مخصوص بچه شامل این ویتامین و مواد معدنی است. نیازهای نوزاد کم است و با شیر مادر رفع می شود. آهن تنها استثنا است. برای پوشش مطالب ما در مورد آهن به مرجع خاص دیگر نیز مراجعه کنید.

مطالعات نشان داده است کودکان با سطوح آهن کم، عملکرد ضعیفی در آزمون مهارت های شناختی نشان می دهند و نمی توانند مانند هم سن و سال های خودش رفتار کنند.

پیشنهاد

اطلاعات تغذیه ای و توصیه های رژیم غذایی نوزاد با توجه به گروه سنی شان به صورت کلی گفته شده است. زمان اضافه کردن غذاهای جامد به رژیم غذایی بچه ها با هم متفاوت است. حتما در مورد آن از        متخصص اطفال بچه سوال شود.

منبع: www.babylino.gr

اشتراک گذاری:

اشتراک در خبرنامه

به این مقالات نیز سر بزنید

مگا دیسپوزبلز
عماد زندیان
درباره مگا دیسپوزبلز اس ای

مگا دیسپوزبلز اس ای شرکت یونانی، Mega Disposables SA یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات بهداشت شخصی در اروپا است. Mega SA که 40 سال

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
طراحی سازگار با پوست

طراحی سازگار با پوست شما به عنوان یک مادر می دانید که پوست نوزاد چقدر حساس است… به همین دلیل است که برای مراقبت روزانه

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
قابلیت جذب اضافی

قابلیت جذب اضافی پوشک بچه یونانی Babylino Sensitive به گونه ای طراحی شده است که محافظت اثبات شده و مراقبت حساس از پوست را در

اسکرول به بالا