اولین قرار ملاقات با متخصص اطفال

اولین قرار ملاقات با متخصص اطفال

بعد از این همه ماه انتظار، بالاخره بچه ات را در آغوش گرفته ای! همه ترس ها و نگرانی ها، متعلق به گذشته است… برای کودک شما بسیار مهم است که اولین ملاقات با پزشک اطفال را برای معاینه نوزادتان در روزهای اول پس از بازگشت از کلینیک زایمان برنامه ریزی کنید.

اولین مراجعه به متخصص اطفال، علاوه بر معاینه نوزاد، شامل اطلاعاتی در مورد موضوعات زیر نیز می شود:

واکسیناسیون: در این بازدید واکسیناسیون انجام نمی شود. اولین واکسن در سن دو ماهگی تزریق می شود (برنامه های واکسیناسیون ایران با کشور یونان متفاوت است)، مگر اینکه نیاز خاصی به شروع از بدو تولد وجود داشته باشد، اگر مادر ناقل هپاتیت B باشد (HbsAg مثبت)، یا اگر به دلیل نارس بودن باید واکسینه شود تا در برابر این بیماری محافظت شود. ویروس سنسیشیال تنفسی (Synagis).
رفتار: نوزادان از بدو تولد قادر به دیدن و شنیدن هستند. آنها فقط می توانند در فاصله چهره به چهره (10-30 سانتی متر) ببینند. این ایده خوبی است که با کودک خود از فاصله بسیار نزدیک صحبت کنید. کودک شما ممکن است به طور خود به خود به شما لبخند بزند (انتظار نداشته باشید که به صحبت شما پاسخ دهد). سکسکه، عطسه و غرغر با خرخر خفیف در این سن طبیعی است.
دفع مدفوع: معمولاً نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، دفع مدفوع زیادی دارند (به اندازه وعده‌های غذایی آنها)، در حالی که وقتی با شیر خشک تغذیه می‌شوند، تعداد دفعات آنها بسیار کمتر است. رنگ مدفوع متفاوت است و ترکیب و شکل آن می تواند از خامه ای تا شکلی متفاوت باشد.
ناف: معمولاً انتظار می رود که بند ناف در 10-15 روز بیفتد. سعی کنید آن را خشک نگه دارید. روزی 3 تا 4 بار در انتهای ناف با گاز مرطوب شده و الکل سفید کاملاً تمیز کنید. اگر خون کم دیدید نترسید. با این حال، اگر بوی بدی داشت، نگران باشید. در روزهای اول سعی کنید پوشک را زیر ناف نگه دارید و آن را تا کنید.
مراقبت از پوست: پوست نوزادان می تواند خشک و کمی پوسته پوسته شود، عمدتاً روی دست ها و پاها. اگر پوست کودک شما بسیار خشک و پوسته پوسته شد، از روغن بچه یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید و همیشه دستورات پزشک اطفال را دنبال کنید.

 

علائمی که باید به متخصص اطفال گزارش شود.

اگر در مورد چیزی نگران هستید یا اگر چیزی از موارد زیر ظاهر شد، باید با پزشک اطفال خود تماس بگیرید:

استفراغ یا استفراغ پرتابه بعد از هر وعده غذایی.
بثورات پوشکی کرم مخصوص بعد از چند روز از بین نمی‌رود.
خون در مدفوع.
تغییر در رفتار کودک، خواب آلودگی، عدم تمایل به غذا خوردن یا گریه غیر معمول و مداوم.
کمتر از 5-6 پوشک خیس.
بوی بد از ناف.
زردی شدید پوست یا سفیدی چشم (یرقان).
قرمزی، تورم و ترشح چرکی از چشم.
تب بالاتر از 38 درجه سانتیگراد.

اشتراک گذاری:

اشتراک در خبرنامه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به این مقالات نیز سر بزنید

آرین سامان کالا

شرکت آرین سامان کالا تاسیس 1386 از سال 1392 نمایندگی انحصاری شرکت معتبر مگا دیسپوزبلز یونان تولید کننده محصولات سلولزی بهداشتی را بر عهده دارد.

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
درباره مگا دیسپوزبلز اس ای

مگا دیسپوزبلز اس ای شرکت یونانی، Mega Disposables SA یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات بهداشت شخصی در اروپا است. Mega SA که 40 سال

درباره بیبی لینو سنسیتیو
عماد زندیان
طراحی سازگار با پوست

طراحی سازگار با پوست شما به عنوان یک مادر می دانید که پوست نوزاد چقدر حساس است… به همین دلیل است که برای مراقبت روزانه

اسکرول به بالا